
Jak napisać poprawnie streszczenie na maturze?
Jednym ze standardowych zadań maturalnych jest utworzenie streszczenia. Jednakże nie stanowi ono jednego z najprostszych poleceń, ponieważ często jest przez maturzystów wykonywane w sposób niepełny lub błędny. Poniżej przedstawiamy krótki instruktarz - jak wykonać prawidłowo streszczenie. Zapraszamy do lektury J
1.Przeczytaj tekst ze zrozumieniem.
Może pierwszy punkt wydaje się Wam banalny ale jeżeli nie zrozumiemy tekstu, który czytamy, to nie jest możliwe poprawne wykonanie streszczenia. W przypadku, gdy przeczytany fragment książki jest dla nas niezrozumiały należy niezwłocznie ponowić próbę zrozumienia go.
2.Wychwyć główną myśl tekstu - TEMAT.
Na początku streszczenia należy wskazać, czego dotyczy tekst tzw. główna myśl zawarta przez autora w tekście.
3.Krótkość, zwięzłość, obiektywność.
Streszczenie przede wszystkim cechuje krótkość wypowiedzi. Nie możesz w nim zawierać np. cytatów lub szczegółowo opisywać wszystkie wątki podjęte przez autora. Trzymaj się ilości słów, które są podane w poleceniu. Jeżeli użyjesz zbyt dużej lub za małej ilości słów niepotrzebnie stracisz punkty!!! Dodatkowo nie podnoś w streszczeniu swoich myśli, ponieważ prawidłowe streszczenie charakteryzuje obiektywizm.
4.Możesz wykorzystać następujące słownictwo:
np. ………………. (imię i nazwisko autora) w swoim tekście pt. ………………………. wskazuje, że ……………………..
- na początku
- w środku
- na końcu
W/w zwroty uporządkują Ci wypowiedź.
Poniżej przykład streszczenia udostępniony na stronie CKE:
,,Tekst dotyczy pochodzenia powiedzenia wyjść na czymś jak Zabłocki na mydle. Autor przedstawia trzy hipotezy na ten temat, tak by jednocześnie wytłumaczyć znaczenie omawianego frazeologizmu. Wszystkie hipotezy dotyczą działalności XVIII-wiecznego szlachcica Zabłockiego. Wskazują na jego na jego chciwość albo nieudolność bądź niedostateczne przygotowanie jako przyczyny niepowodzenia prowadzonych działań”.
Zapraszamy na zajęcia!!!