​4 sposoby na urozmaicenie nauki języka niemieckiego Data publikacji: 10.02.2021

​4 sposoby na urozmaicenie nauki języka niemieckiego

Każdy z nas ucząc się języka obcego, chce jak najszybciej widzieć postępy. Jeśli ich nie ma to po prostu przestaje nam się chcieć. To zupełnie naturalne – wyznaczając konkretny cel i dążąc do niego, chcemy czuć, że jest on coraz bliżej. Jednak co w przypadku, kiedy masz wrażenie, że stoisz w miejscu? A przecież regularnie przeznaczasz czas na naukę lub chodzisz na kurs językowy czy spotykasz się z lektorem.

Siedzenie nad książkami i stałe powtarzanie tego samego materiału może po jakimś czasie znudzić każdego. Tutaj potrzeba urozmaicenia! A gdyby tak spróbować uczyć się „inaczej”?

Znajdź kompana do nauki

Umów się z kolegą lub koleżanką, że przez jeden wybrany przez Was dzień w tygodniu będziecie rozmawiać ze sobą wyłącznie w języku niemieckim, bez względu na to, czy robicie to w domu, na podwórku, przez telefon, czy pisząc przez Whatsappa czy Messengera. Porozmawiajcie o tym, co się Wam przydarzyło danego dnia, opisujcie to, co się aktualnie wokół Was dzieje. To świetne ćwiczenie, które pomaga przełamać barierę językową i popracować nad płynnością wypowiedzi.

Rób fiszki

A dokładniej mówiąc – oblep nimi cały swój dom (albo miejsce pracy). Jeśli chcesz się czegoś nauczyć, musisz to regularnie powtarzać. Naklejaj więc na otaczające Cię sprzęty, meble czy przedmioty małe karteczki z ich polskimi i niemieckimi nazwami albo czynnościami z nimi związanymi. Na przykład, na koszu na śmieci możesz umieścić – „der Mülleimer”, na lodówce „der Kühlschrank”. Będziesz spoglądać na karteczki i czytać słówka na nich nawet mimowolnie, dzięki czemu szybciej je utrwalisz.

Łącz naukę języka z Twoim hobby

Postaraj się, aby nauka języka niemieckiego stała się Twoim hobby. Spróbuj połączyć ją z innymi Twoimi zainteresowaniami. Jeśli na przykład interesujesz się makijażem - szukaj inspiracji na YouTube na kanałach prowadzonych przez niemieckie makijażystki. Jeżeli zawsze starasz się być na bieżąco ze sportowymi wydarzeniami - korzystaj z zagranicznych serwisów sportowych. Na początku będziesz pewnie oglądać filmiki po kilka razy, aby ostatecznie większość zrozumieć, ale dodatkową motywacją będzie dla Ciebie to, że poświęcasz czas na coś, co Cię naprawdę interesuje i sprawia Ci radochę.

Korzystaj z nowych technologii

Smartfon czy tablet są nieodłącznymi elementami współczesnego życia. Używamy ich każdego dnia. Świetnym pomysłem jest zmiana w tych urządzeniach polskiego menu na niemieckie, dzięki czemu oswajasz się z tym językiem codziennie i przyswajasz nowe słowa i zwroty. Może Ci się wydawać, że taka zmiana nie wpłynie w żaden sposób na Twoje postępy w nauce, jednak po jakimś czasie przekonasz się, że coraz sprawniej obsługujesz telefon w języku niemieckim i znasz już sporo nowych słów. Tak samo wiele możliwości daje nam nauka online. Dzięki temu możesz rozwiązywać ćwiczenia w pociągu czy autobusie lub słuchać niemieckich podcastów jadąc do szkoły czy pracy. Możesz uczyć się w dowolnym miejscu i tak naprawdę w każdej chwili, nauka nie wymaga od Ciebie dodatkowego nakładu czasu. Dodatkowo masz kontakt z niemieckim codziennie, co jest wielkim plusem.

Teraz możesz startować ze swoją nauką! Nie daj się nudzie i wykorzystuj różne metody nauki języka i to bez dużego nakładu czasu! Najważniejsze to mieć jak najczęstszy kontakt z językiem i wypracować sobie taki styl nauki, który sprawia nam przyjemność, a wtedy motywacja przyjdzie sama.

Powodzenia!